Anasayfa » Tahminler » Adana » HEREDOT AT YARIŞI ÖĞRETİLERİ – 3
HEREDOT AT YARIŞI ÖĞRETİLERİ – 3
TJK At Yarışı Tahminleri

HEREDOT AT YARIŞI ÖĞRETİLERİ – 3

– Yazarımız HEREDOT‘un at yarışlarına dair geçmişte paylaştığı yorumların önemli kısımlarını derleyerek herkesin kulağına küpe yapması gereken sizlere çok faydası olacak anekdotları yazı dizisi şeklinde paylaşacağız. Bu sayede hem bu bilgilere sitemizdeki “Makaleler” kısmından istediğiniz zaman ulaşabileceksiniz, hem de 2 senedir TAHMİN OKULU‘nda nasıl bir emek verildiğini yeni üyelerimiz daha net anlayacaklardır. Saygısızlık yapan bazı zavallı şahsiyetler de belki biraz utanır…

– Yazı dizisinin 3.kısmı aşağıdadır:

 

HEREDOT AT YARIŞI ANEKDOTLARI – 3

* ARKADAŞLAR
ALTILI BULMAK İSTİYORSANIZ ÖNCE BUNU İSTEMELİSİNİZ.

TÜRKİYE’DE AT YARIŞLARINI TAKİP EDEN İNSANLARIN YÜZDE 99’u ALTILIYI PARAYI BULMAK İÇİN DEĞİL HAVA ATMAK VE KOMPLEKS TATMİN ETMEK İÇİN OYNAR.
YARIŞTAN SONRA KRİTİK YAPMANIZ VE KENDİNİZİ ELEŞTİRMENİZ, BAŞARILI OLDUĞUNUZ YERDE KEYFİNİ ÇIKARMANIZ ÇOK DOĞRU VE GÜZEL BİR ŞEY.
BİZDEN FAYDALANMAK İSTİYORSANIZ DOĞRU SORULARI SORABİLMENİZ GEREKİYOR…

* KİM KİME EKMEĞİ BİLEREK KAPTIRIR ?
YARIŞ İÇERİSİNDE NE SAVAŞLAR OLUR. JOKEYLER YOL VER DİYE BAS BAS BAĞIRIP APRANTİLERİ KORKUTUR. ATIN ÜSTÜNDE KORKUDAN ALTINA KAÇIRAN APRANTİLER VAR.
ÖYLE MİLLETİN GÖRDÜĞÜ KADAR BASİT DEĞİL BU İŞ. BİZDE İNSANIZ BAZEN HATA YAPIYORUZ AMA HİÇ HATASIZ OYNADIĞIMIZDA ÇOK OLUYOR. SEN HATA YAPMIYORSUN OYUNDA HATA OLUYOR.
ÖNÜ KAPANIYOR, YOL BULAMIYOR, BİNİCİ HATA YAPIYOR VS VS…

* KARATAŞ BİR ATA BAKAR 50 KERE HATALI BİNER, BEN BEKLERİM NE ZAMAN UYANIP DOĞRU KOŞACAK DİYE. GÖRDÜĞÜM AN YANINA AT YAZMAM. DAHA NELER ÖĞRENECESKİNİZ BURADA. HAYRETLER İÇİNDE KALACAKSINIZ.
HERKES KENDİ KURGUSUNU YAPMALI ARKADAŞLAR…

* ÇİMDE UZUNDA KUM ATLARI HERZAMAN İŞ YAPAR. YETERKİ FORMDA OLSUN. BİRDE ÇİM YUMUŞAK OLUNCA KUMCULARIN İŞİNE GELİR. MESELA ZEUS 2400 YUMUŞAK ÇİMDE PATLATIRKEN BİZ O YÜZDEN BANKO OYNADIK…

* 30 YILDIR İNSANLARA SÜREKLİ SÖYLEDİĞİM 2 ŞEY VAR.
1 – 10 TL VEREN BİR ALTILIYI BULMAK 500 MİLYON VEREN BİR ALTILIDA 5 TE KALMAKTAN İYİDİR.
2 – SEN ALTILIYI KOYAMAZSAN ALTILI SANA K…

* DİŞİ KUM ATLARI KISA AKSİYONLU İSE UZUN ÇİMDE MÜTHİŞ SPRİNT ATAR.
SALLI BİR AT İSE BU SEFER TEMPO İLE ÇOK ETKİLİ OLUR…

* TAKİP ETTİĞİN ATIN YERİ GELDİĞİNİ HİSSEDİNCE KİMSEYİ DİNLEME TEK BAS DERİM. KENDİ ATINI KİMSEYE SÖYLEMEMEYE ÇALIŞ, ÇÜNKÜ ONLAR İNANMAYINCA SENİ DE ETKİLERLER.

* Ben kendi halaoğlumun atından çok büyük altılı kaybettim Bursa da. 300 TL ye yavru almak için satın aldığı ve hayatında bir kere bile tabela yapmamış Royaltuğ geldi son ayakta, 4 atta yoktu. Kendi jokey yeğenim biniyordu. Bütün bülten gazetelerde 2. ayak iki at vardı. Şahbiyçe ve Çokçok. Gerçekten başka at gözükmüyordu. 15 yıl önceydi. Bizim jokey yeğene sordum,  “Senin at nasıl kazanırmısın” dedim. “Yok abi ben o atı geçemem” dedi. Ben o gün altılı buldum, sonuncu at olan Rişvanbey’i Tınay’la tek bastım. Son ayakta millet Karataş oynuyordu ben bomba durumunda ki A. R. Yıldız tek yazdım. Ayrıca 80 misli altılı yaptım. 5 te kaldı.

Kim yok ?

Kendi yeğenimin getirdiği at yok. Bana geçemem dedi uzak çekti. Sordum akşam, abi ne bileyim ben o atı iyi sandım kusura bakma dedi.

Kendi atından kim ne derse desin vazgeçme…

* Söylediklerimi at yarışlarında Ata sözü gibi düşün ve bu doğruları hayatın boyunca kimseye kanıpta bozma.
1- Hep derler ya şu at çamurcu bu at bayılır ağır sahaya falan.
Bu saçma. Çünkü atlar asil hayvanlardır benim bildiğim çamura mandalar, camışlar bayılır.
Bir kere hiç bir at ağır sahada iyi koşmaz. Bunun ispatı ağır pistlerde derecelerin kötü çıkmasından ölçebilirsin. Atlar fiziki yapıları gereği ağır sahadan az veya çok etkilenirler. Biz az etkilenenleri tercih ediyoruz. Olay budur…

* Büyük oyun olayı adama hep kaybettirir. Büyük altılı bulsanda küçük oynamaya devam edeceksin. Cebini değil aklını yoracaksın. Cebini yoran altılı bulamaz ve hep kaybeder. Bunu unutma sakın…

* En önemli şey sağlıktır. At çok formdaysa grup şartlı, açık kapalı dinlemez takar gider…

* BOSPORUS koşarken onun antrenörü olan ve yıllarca jokeylik yapan çok sevdiğim akraba bir büyüğüm var. Ben altılıya yeni başladığım zamanlarda ondan çok bilgi aldım. Ona sorduğum sorulardan biri de bazı atları çok koşturuyorlar, atlara yazık değil mi ? Dedi ki, bir at her gün koşuyorsa sen de her gün yaz. Çünkü at çok formdadır ve at sahibi bundan maximum yararlanmak ister. Ben bu bilgiden çok iyi paralar kazandım. Bir gün arayla koşan Babaruhi tek bastım duman etti ortalığı. Çok oldu öyle, Ezergeçer diye bir ingiliz atı vardı perşembe kazandı cumartesi koşuyor ve sonuncu at. Üstünde şimdi program yapan o dönemin jokeyi G.Gül vardı.
O gün 100 kişi tek sordu hepsine de Ezergeçer en sağlam tek dedim biri bile inanmadı. Kimi de, bırak şimdi abi dalga geçme o at daha dün koştu dedi.
Ezergeçer ezdi geçti hepsi de orada yattı…

 

 – Yazı dizisinin devamını okumak için linke tıklayın:

    HEREDOT AT YARIŞI ÖĞRETİLERİ – 4

 

Hakkında HEREDOT

Ziraat Mühendisi, Bombayı tek atmayı sever. ************ Heredot ve Aristo'nun hiç kimsenin çay ve simit parası için harcayacak tek bir saniyesi yok dostum. 1.05 ganyanlı atları anlatıp kahramanlık yapanlar, burası sana göre değil dostum. Adrenalini seven kalsın, aklını kullanabilen ve yüreğinde sermayesi olan kalsın.

2 yorum

  1. devamını bekliyoruz reis

  2. elinize emeğinize sağlık , herkese teşekkürler

Cevapla